WYNIKI WYSZUKIWANIA

KULINARNA WYSZUKIWARKA

Twoja wyszukiwarka

środa, 23 lutego 2011

Pasteryzacja soku z noni - konserwacja czy gotowanie?

Pasteryzacja soku z noni - konserwacja czy gotowanie?

Pasteryzacja soku z noni jest kluczowym etapem finalizującym produkcję. Wszystkie soki z noni muszą być pasteryzowane aby zatrzymać proces fermentacji soku. Celem pasteryzacji jest eliminacja wszystkich niebezpiecznych dla zdrowia bakterii i uczynienie soku czystym i bezpiecznym dla konsumenta.

Dwie metody pasteryzacji.



Pierwsza zwana potocznie "gotowaniem" - najpopularniejsza, oraz tzw. pasteryzacja "flash". Pierwsza metoda pasteryzacji to dłuższy proces, w czasie którego sok jest niemalże gotowany w temperaturze około 95 stopni Celsjusza. Proces trwa przynajmniej godzinę. W tym czasie wraz z eliminacją bakterii następuje utlenianie i rozkład witamin, minerałów i enzymów zawartych w soku, co jest efektem niepożądanym. Proces studzenia również jest wtedy długi, sok przez długi czas utrzymuję wysoką temperaturę bliską temperaturze gotowania. W następstwie produkt finalny jest "energetycznie wyjałowiony", co znaczy, że stracił swoją naturalną efektywność.



Druga metoda – pasteryzacja "flash" - jest procesem bardziej adekwatnym dla zachowania właściwości soku noni. Wymaga jednak zaawansowanej technologicznie, a co za tym idzie kosztownej, linii pasteryzacyjnej, na którą mało który producent może sobie pozwolić. W instalacji takiej sok jest gwałtownie podgrzewany do temperatury 85 stopni Celsjusza na okres 3 (trzech) sekund. Po trzech sekundach następuje równie szybki proces schładzania soku. Tak przeprowadzona pasteryzacja zapewnia całkowitą likwidację wszystkich potencjalnie niebezpiecznych szczepów bakterii, a jednocześnie pozwala zachować bez uszczerbku naturalne właściwości odżywcze soku. W taki sposób zabezpieczany jest nasz sok zanim trafi na półkę w aptece lub sklepie zielarskim.



Druga metoda pasteryzacji (flash) jest stosowana przez tahitańskiego producenta organicznego soku z noni - firmę Tahiti Naturel. Aby jednak sok spełnił surowe kryteria mikrobiologiczne, by poddać go pasteryzacji "flash" konieczne jest przeprowadzenie innego procesu technologicznego tzn. filtracji. O stosowanej w produkcji soku z noni Tahiti Naturel specjalistycznej metodzie filtracji soku (tzw. Tangential Flow Filtration) oraz o korzyściach, które daje ten proces można przeczytać na stronie dystrybutora Soku z noni Tahiti Naturel.

--
Stopka

www.biononi.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Łączna liczba wyświetleń